jak investovat a nenaletět

5 tipů jak se vyhnout SCAMerům a podvodným nabídkám

Tempo, ve kterém nás tvůrci zahrnují novám investičními programy a příležitostmi je opravdu závratné. Neuplyne snad jediný den, kdybych nenarazil na novou investiční příležitost. Bohužel velké množství z nich můžeme zařadit mezi HYIPy, které se po nějakém čase zhroutí a většina investorů o své peníze přijde.

Chcete poznat jak se vyhnout při online investování podvodníkům a nepřijít zbytečně o peníze? Pokračujte ve čtení nebo se podívejte na video a naučte se rozpoznávat podvodné nabídky.

 

Smutnou pravdou  je, že většina HYIP (vysoce výnosných investičních programů) na internetu je SCAM. Naslibují vám hory doly, neuvěřitelně vysoké výnosy (až 100% denně), ukazují vám exkluzivní investiční schémata ale jen proto, aby vás navnadili, tvářili se profesionálně a získali vaše peníze.

Ačkoli jsou podvodné systémy stále více složitější, maskují se za nejrůznější téma, některé znaky které ukazují na nečestné záměry zůstávají stejné. Je proto dobré si je zapamatovat a naučit se rozpoznat tyto SCAMové umělce a držet se od nich dál.

Jak spatřit HYIP už na dálku

Často můžeme vidět HYIP programy slibovat a „garantovat“ velmi nadprůměrné výnosy s minimálním rizikem. Pokud spatříte měsíční výnosy v řádech 10 a více %, měli byste určitě zpozornět a vybírat mezi takovými programy s rozvahou. Je tu navíc několik znaků, které nám pomůžou poodhalit, jestli tyto HYIPy jsou skutečně podvodné nabídky.

VYSOKÉ ZHODNOCENÍ

  1. Vysoké výnosy

Často můžeme vidět tyto programy nabízet denní výnosy s různou dobou „splatnosti“. Některé z nich nabízí zhodnocení třeba i více než 50% denně. Některé z nich nabízí 7,14-ti, 30-ti, nebo třeba 60-ti denní investiční horizont, po kterém připíší mnohonásobně zhodnocené peníze na váš účet.

Mějte se před takovými sliby na pozoru. Průměrné zhodnocení akcií nadnárodních firem na světových burzách se pohybuje kolem 10% za rok. U indexů, nebo dluhopisů je to podobné.

Jako příklad klasického Scamu můžeme uvést projekt Amazing 5 jenž nabízel zhodnocení 112% během 10-ti dní.

Amazing 5 scam

Dalším podvodným projektem byl třeba Nano Investment Technologies, který sliboval investorům zhodnocení až 1111% za 90 kalendářních dní.

NTI

  1. Nejasná metoda dosahování zisků

U SCAMových projektů se nebudete schopní dopátrat jasných informací o tom, jak jsou alokovány investiční prostředky a jakým způsobem je dosahováno jejich zhodnocení. Podvodné HYIPy budou před investory tyto informace skrývat. Nejen to, tyto společnosti se skrývají za anonymitou internetu, nevíte nic o manažerech fondu a o tom, jak vaše peníze spravují.

Nevěřte skrytým tajemstvím v HYIP programech

V těchto programech podvodníci často předstírají odbornost, znalosti, schopnosti nebo že mají tajnou formulu, která jim umožňuje konzistentně dosahovat velmi nadprůměrných zisků.

Ovšem tyto tajné formuly a ingredience nejsou často ničím jiným než PONZIho schématem.

  1. Použití výhradně jen internetových peněženek

Je běžnou praxí, že většina HYIPů požaduje po investorech registraci a otevření účtu u některého z poskytovatelů internetových peněženek. E-peněženky jsou mezi online podvodníky velmi oblíbené a široce využívané. Je to tím, že na rozdíl od plateb kreditní kartou nebo bankovním převodem není možné uskutečněnou platbu z e-peněženky zrušit.

internetová peněženka

Další důvodem je, že v současnosti nejsou stránky provozující weby s e-peněženkami nějak regulovány ze strany státních úřadů. V mnoha státech je vyžadována registrace těchto webů ke státním bankovnímu regulátorovi. Internetové peněženky provozující svou činnost bez schválení státním bankovním regulátorem jsou další červený vykřičník.

  1. Referální program pro rekrutování nových „investorů“

Velká většina společností nabízí další možnost jak vydělat nějaké extra peníze lákáním nových investorů do programu. Ačkoli systém doporučení za provizi (affiliate systém) je naprosto legální, v případě podvodných HYIP programů je zneužíván pro nábor nových členů.

Jediným důvodem pro takovou pobídku je, že společnost získá další, nové peníze, kterými bude držet systém nad vodou.

Čerstvé peníze jsou poté využity k vyplácení investorů, kteří se do projektu zapojili před vámi. Celá struktura zkolabuje, jakmile cash outflow převýší cash inflow. Je jasné, že celý systém nemůže fungovat, pokud do systému nepřicházejí noví investoři.

affiliate structure

Často jsou těmi prvními oběťmi podvodné HYIP nabídky právě ti „nejštastnější“. Ti, kteří přišli do projektu jako první a jsou na vrcholu pyramidy získají nejvíce peněz. Ale také jdou jako první z kola ven.

Ti, kteří se do projektu připojili v jeho závěrečné fázi, ztratí všechny peníze do posledního haléře jakmile se systém začne hroutit. Manažeři zmizí v anonymitě internetu spolu s prostředky investorů.

  1. Anonymita

Bohužel anonymita internetu představuje dobré podhoubí pro různé vychytrálky, kteří se z vás snaží vytáhnout peníze. Na druhou stranu, informace se na internetu příliš neztrácejí a jakmile se jednou podvodníci objeví a identifikují, je jejich kariéra SCAMErů u konce.

Můžeme se alespoň pokoušet informace o projektech a jejich majitelích ověřovat v registru domén a místních registrech podnikatelských subjektů. Ale i tady je potřeba dávat pozor, třeba na sídla ve virtuálních kancelářích, na anonymní registraci domény apod.

anonym

U podvodných HYIP programů také často ani nenajdeme ani kontaktní informace na webových stránkách. Zapomeňte na adresy, jména majitelů, jednatelů, telefony a podobné standardní informace. U HYIP programů si většinou budete muset vystačit s kontaktním formulářem nebo chatem, na kterém většinou nikdo není.

Tipy jak se vyhnout SCAMům

Ze všeho nejdříve, nepodepisujte, nepřihlašujte se a neplaťte žádné, těžce vydělané peníze za produkt nebo službu, které nerozumíte. Nevěřte slibům, které zní až moc dobře na to, aby byly pravdou. Většinou jí opravdu nejsou..

Nyní jsme éře, kdy je vývoje komunikačních technologií na vysoké úrovni a dostat se k potřebným informacím není tak složité jako kdysi. Snadno si můžete dohledat informace o většině produktů.

Nicméně je třeba být dostatečně prozíravý v úsudku, protože často se také můžeme setkat s falešnými informacemi a recenzemi, které jsou psány s vidinou snadných zisků.

fake review

V hojné míře se také můžeme setkat s podvodníky, kteří se snaží ovlivnit naše rozhodování na základě falešných uživatelských recenzí a výroků na internetu.

Dnes se může k internetu připojit přes 3 miliardy lidí po celém světě. Jedním kliknutím myši se může kdokoli snadno zaplést s těmito podvodnými HYIP programy a přijít o peníze.

Závěrem

V dnešním technologickém a informačním světě na nás číhá SCAM na každém rohu. Pokud se zajímáte o investice na internetu, je ve vašem zájmu být si vědom fíglů, které podvodníci používají a držet se od nich v uctivé vzdálenosti.

Nyní je to na vás

Doufám, že pro vás budou informace přínosné a pomůžou vám odhalit pochybné investiční nabídky. Jestli si myslíte, že by tento článek mohl pomoci i ostatním vyhnout se lákadlům HYIP podvodníků, prosím sdílejte tento článek.

Komentujte a podělte se svými zkušenostmi s internetovými podvodníky.  

Autor příspěvku: aurin

Nadšenec do internetového podnikání, díky němuž může každý pracovat na vlastních snech, aby se dříve nebo později staly skutečností.

Napsat komentář