Vyplatí se investovat do zlata a stříbra?

Co je to investiční zlato a stříbro?

Hledáme-li možnost, jak zajímavě uložit finanční prostředky, jednou z alternativ, která se nabízí je investiční zlato. Investiční zlato je specifická forma zlata, která slouží jako bezpečná forma uložení peněžního kapitálu. Nejčastěji jde o zlaté cihly o ryzosti 999,9/1000 – 24 karátové – ryzí zlato.

Zlaté cihly se vyrábějí dvěma základními způsoby. Ražení se používá pro menší cihly a cihličky v gramážích od 1g po 100g. Druhým způsobem je odlévání a tímhle způsobem se vyrábějí cihly o hmotnostech 250g,  500g a 1000g. Mimo zlaté cihly se můžeme také setkat se zlatými mincemi, pruty a různými odlitky.

Investiční stříbro je také specifická forma stříbra používaná k investičním účelům. Nejčastěji se můžeme setkat se stříbrnými mincemi, slitky, nebo cihlami s vysokou ryzostí 99,9% o různých hmotnostech.

Proč investovat do zlata a stříbra?

Zlato představuje jistotu a trvalou hodnotu, která chrání majetek v hospodářsky nepříznivých časech již přes 5000 let. Zlato je bezpečné proti měnové reformě, je garantem likvidity, obchodovatelné 24 hodin denně po celém světě. Zlato má široké spektrum použití jak v technologiích, tak v lékařství nebo průmyslu. Zlato představuje dlouhodobou stabilitu, jediný majetek co odolá krizi a nejbezpečnější způsob zajištění hodnot.

Nejenže zlato umožňuje hodnoty uchovávat, ale také zvyšovat. Za posledních 10 let se cena zlata na burze zdvojnásobila, zhodnotit kapitál jste tak mohli o hezkých 10% za rok.

Nebo i více, pokud byste se rozhodli prodat na konci roku 2011, kdy jeho cena byla na trojnásobku ceny z roku 2007.

vývoj ceny zlata za 10 let

Zlato se nepořizuje za účelem rychlého zbohatnutí, ale jako uchovatel hodnot. Jako platidlo se používá již po tisíciletí. A za tu dobu si vždy dokázalo na rozdíl od dnešních papírových peněz udržet svoji hodnotu.

Na zemi totiž existuje pouze omezené množství zlata a nikdo nemá kámen mudrců, kterým by dokázal měnit obyčejné kamení na zlato. Jeho hodnota tak v čase roste, kdežto kupní síla měny klesá.

graf kupní síly české koruny

Investice do zlata nebo drahých kovů obecně může sloužit také jako další diversifikace vašeho portfolia.   

Nese investování do zlata nějaká rizika?

Investiční zlato a stříbro je velmi konzervativní a bezpečný způsob uložení finančního majetku. Je to pojistka pro uchování bohatství v nejisté době nebo v období finanční, hospodářské nebo státní krize.

Nákup investičního zlata vás dobře ochrání před inflací. Dokáže také bezpečně uchovat rodinný majetek pro příští generace.

Ne nadarmo funguje zlato jako úřední rezerva všech zemí světa a také jako mezinárodně uznávaná měna. Ve světě můžeme pozorovat snahy většiny vlád své zlaté rezervy zvětšovat a proto nebude nákup investičního zlata nebo stříbra špatnou volbou ani pro nás.

Investiční zlato je v celé EU osvobozeno od DPH a cla. Stříbro, palladium, platina a ostatní drahé kovy zdanění podléhají.

Jednou z nevýhod investičního zlata může být jeho nákup v klidných časech. V ten moment na nákupu zlata asi nevyděláte. Druhou z nevýhod při vlastnictví fyzického zlata je jeho mobilita.

Na jednu stranu výhoda – kdykoli můžete mít zlato při sobě a v případě potřeby ho směnit za peníze nebo jiné potřebné věci. Na druhou stranu můžete o být o fyzické zlato okradeni.

Před tímto nebezpečím vás ochrání jeho uložení v bankovním sejfu nebo střežené schránce, ale zase se tím připravíte o jeho okamžitou dostupnost. Vždy je něco za něco.

investice do zlata

8 důvodů proč investovat do zlata

  • Zlato je jedním z nejspolehlivějších uchovatelů hodnoty
  • Zlato bylo a bude nejlegendárnější vzácný kov na světě
  • Hodnota zlata není závislá na politických, náboženských, ekonomických a dalších faktorech
  • Poptávka po zlatě byla, je a bude čím dál větší
  • V dlouhodobém horizontu je zlato nestabilnější investicí, která si stále udržuje svou hodnotu
  • Zlato má funkci také jako ochrana proti inflaci
  • Zlato je hmatatelný a likvidní kapitál. Zlato můžeme kdykoliv a kdekoliv směnit za peníze
  • Zlato by mělo být jednou z částí optimálního finančního portfolia

 

Kde a jak do zlata investovat?

Pokud se rozhodnete investovat do zlata nebo stříbra, nejběžnějším způsobem je dnes jeho nákup online přes makléřskou nebo specializovanou společnost.

Dejte si pozor na nákup zlata v klenotnictví, kde najdete předměty vyrobené většinou ze šperkařského zlata, jehož ryzost se pohybuje kolem 14 karátů. Do investičního zlata má toto tedy hodně daleko.

Nákup zlatých a stříbrných mincí, slitků nebo cihliček je dnes jednodušší než se může zdát. Zvládnete ho jednoduše online z pohodlí domova.

Vyvarujete se ale nákupu cenných kovů na aukcích, kde byste mohli narazit na ne zcela čestné jedince. Nakupujte vždy u spolehlivých a ověřených společností.

Jako běžní investoři byste se měli nejspíše zaměřit na nákup velmi oblíbených uncových mincí. Je o ně docela značný zájem a tak v případě potřeby nebude problém s jejich rychlým prodejem.

Cena závisí nejen na aktuální ceně zlata na světové burze, ale také na obchodní přirážce, která bývá u různých mincí a různých obchodníků rozdílná.

Vybral jsem pro vás několik českých společností, u kterých můžete investiční zlato nakoupit.

Na stránkách Spořit ve zlatě máte nejen možnost investovat do spoření ve zlatě ale také se můžete zapojit do MLM systému a zkusit začít vydělávat i tímto způsobem. Podrobnosti se dozvíte přímo na stránkách