JAK MOC JE VIDEO PROSPĚŠNÉ PRO LEPŠÍ UMÍSTĚNÍ VE VYHLEDÁVAČÍCH

Jak moc je video prospěšné pro lepší umístění webu ve vyhledávačích?

Video výrazně zvyšuje hodnotu webu z hlediska SEO

Je všeobecně známé, že Google je dominantní hráč na poli webových vyhledávačů. Ale víte jak Google hodnotí výsledky vyhledávání, resp. jak se rozhoduje při tom, jaké stránky uživateli zobrazí? Jak moc je video prospěšné pro lepší umístění webu ve vyhledávačích? Má vůbec nějaký vliv?

Google nám v tomto ohledu dává docela jasné rady a doporučení. Google podle svých slov klade důraz na obsah, který diváka baví, vzdělává a  který má pro diváka hodnotu a dává mu dostatek kvalitních podnětů, aby na stránkách zůstal.

Pro tvůrce a majitele webů to znamená jediné. Poutavý obsah zlepšuje SEO, nikoli nacpání 20-ti klíčových slov na jednu stránku. Webové stránky, které dokážou udržet divákovu pozornost a  stránky, které mají pro diváka hodnotu Google zobrazuje výše ve výsledcích vyhledávání.

Položte si nyní otázku. Jaký druh obsahu je pro diváka číslo 1, pokud jde o zábavu? VIDEO!

Podívejte se na tyto čísla:

  • Video má 50x větší šanci dostat se na první stránku výsledku vyhledávání v Googlu než klasický text
  • 62% výsledků vyhledávání v Google obsahuje nějaké video
  • Na výsledky vyhledávání, které obsahují video uživatelé kliknou o 41% častěji, než na textové výsledky

Už vidíte, jak by vám mohlo video v optimalizaci pro vyhledávače pomoci? Co tedy udělat, abychom se s videem dostali na lepší pozice ve výsledcích vyhledávání?

Nahrajte videa na YouTube

Přes 84% všech výsledků vyhledávání zobrazujících video pochází z YouTube, největší video platformy na světě. Druhá největší video stránka v indexu Googlu, Daily Motion, dodává zhruba 3% výsledků ve vyhledávání Google.

Nicméně je velký rozdíl mezi tím, když jen tak nahrajete video na YouTube, nebo pokud tomu věnujete nějaký čas a uděláte vše potřebné proto, aby vaše videa získala sledovanost a výrazně vám pomohla v SEO.

Vše začíná vaším YouTube kanálem. Potřebujete vytvořit kanál který je zajímavý a přesvědčivý. Vyberte mu přiléhavé jméno, aby dobře vystihovalo vaše zaměření a zařaďte ho do správné kategorie. Nezapomeňte vybrat také vhodné tagy, aby Google lépe poznal, o čem váš kanále je.

Je dobré také věnovat chvíli času vytvoření vlastní grafiky do záhlaví, aby váš kanál vypadl dobře a unikátně. Nemějte obavy, na internetu můžete najít několik skvělých nástrojů, které vám s tím pomohou.

Nebojte se udělat si jednoduchou grafiku, máte k tomu nástroje zdarma

Patří sem třeba web Panzoid.comCanva nebo si můžete nějaký header vytvořit přímo v YouTube.

Poté co nahrajete video na váš kanál na YouTube, práce určitě nekončí. Je potřeba vymyslete zajímavý nadpis do 60 znaků, který bude dobře vystihovat obsah videa. Přidejte také alespoň popis na dvě řádky. To je naprosté minimum, ale my půjdeme ještě dále.

K videu přidáme více popisného textu, připíšeme také url na náš web, přidáme přepis videa (pokud se bavíme o kratších spotech) a cokoli dalšího, co by mohlo divákovi pomoci. Je potřeba také navrhnout chytlavý náhledový obrázek, který bude co nejlépe reprezentovat video.

Neobávejte se, pomůžou vám zase výše zmíněné nástroje jako Panzoid nebo Canva, další možností je obrátit se na někoho třeba na jaudelam.cz nebo Stovkomatu a nechat si takovou grafiku za pár korun připravit. Nezapomeňte také zahrnout podstatná klíčová slova relevantní k videu.

Netušíte jaké klíčová slova by mohla fungovat nejlépe?

Mám pro vás jednoduchý tip. Běžte na YouTube, klepněte na políčko vyhledávání a začněte psát pár slov, které vystihují vaše video. YouTube bude sám navrhovat a doplňovat relevantní klíčová slova nebo fráze, které jsou nejvíce populární.

Řekněme třeba, že máte video o naštvaných kočkách. Napište do  vyhledávacího pole „zábavné kočky“ a YouTube vám navrhne celý seznam nejoblíbenějších vyhledávacích frází kolem zadaného slova „zábavné kočky“.

Jedno nebo více z těchto slov dobře poslouží jako tagy a můžete se zde inspirovat také při psaní nadpisů nebo pro texty pod video.

Extra tip navíc

Je zajisté více způsobů jak najít správné tagy pro vaše videa. Existují na to i různé softwarové nástroje, jedním z nejlepších je pravděpodobně Vid.IQ, díky kterému můžete vidět jaké tagy používají ostatní uživatelé pro svá videa.

Stačí si najít nějaké úspěšné video z oblasti, ve které se pohybujete a podívat se tagy, popisy, nadpis a náhledový obrázek, který je v takovém videu použitý.

Nejde o to slepě kopírovat, ale určitě dostanete inspiraci, která vám při umísťování videa na YouTube pomůže.

Zaměřte se na YouTube Rank

Dalším úkolem je dostat video na první stránku vyhledávání v YouTube pro daná klíčová slova a fráze, pro které chceme aby se video zobrazovalo. Použijte tipy zmíněné výše, které vám pomohou najít správná slova a slovní spojení.

Experti se domnívají, že Google obecně využívá výsledků vyhledávání YouTube pro své vlastní hodnocení.

Malý příklad: Pokud budete hledat „Kate Perry“ na YouTube, její video pro singl „Roar“ se zobrazí na první příčce. Nyní zadejte frázi „Kate Perry“ do Googlu. Tipněte si jaké video se zobrazí jako první? „Roar.“

Pointa je v tom, že Google se velmi spoléhá na hodnocení videa na YouTube. Pokud se vaše video zobrazuje na určité klíčové slovo na prvním místě na YouTube, je velká pravděpodobnost, že se bude zobrazovat také jako první ve výsledcích vyhledávání v Googlu.

Dobré umístění na YouTube vám tak velmi pomůže i v umístění na Google.

Dalším zajímavým tipem jak dát vědět YouTubu o vašem videu je nahrát a vložit vaše video i na další kvalitní servery. Počet shlédnutí videí mimo YouTube je pro YouTube velmi důležitým ukazatelem.

Pokud se tedy bude dařit vašim videím mimo YouTube, velmi tím pomůžete videu dostat se na přední příčky vyhledávání i na YouTube.

Pokuste se tedy nahrát vaše video i na ostatní platformy, zvláště na sociální média a získejte tak kvalitní zpětné linky.

Dejte si tu práci a nahrávejte videa na nejen na YouTube, ale i na TwitterPinterestGoogle+LinkedInInstagramTumblr a Facebook, stejně tak jako na váš vlastní web a obrovsky tak zvýšíte šanci na umístění vašeho videa na první příčce vyhledávání.

Používejte informační klíčová slova

Vyhledávací algoritmus Google je doslova posedlý informačními klíčovými slovy, nikoli transakčními, jak jsou ještě množí přesvědčeni. Slova, která mají spustit nebo vyvolat transakci nebo prodej, jako jsou „zdarma“, „25% sleva“, „ušetřete na…“, „limitovaná nabídka“, „pouze do vyprodání zásob“ a další podobná vám ve výsledcích vyhledávání Google spíš uškodí, než aby vám pomohli.

Zaměřte se místo toho na informační fráze a klíčová slova, která umístíte do titulků, tagů, meta popisů nebo video skriptů (doporučuje se přidat video skript do popisu videa).

Příkladem informativních klíčových slov může být např. spojení „jak udělat…“„nejlepší způsoby …“„6 tipů k …“, „10 nejlepších rad, jak …“. Informativní klíčová slova jsou právě ty, které chcete zapojit do vašich popisků.

Další rychlé tipy

Nezapomeňte odeslat vaše video také do Google Search Console, aby ho Google zaindexoval rychleji – https://www.google.com/webmasters/verification/

Pokud propagujete vaše videa i zahraničnímu publiku, jedním z dalších možností jak o něm dát vědět je Quora. Quora je server, na kterém najdete odpověď na každou vaši otázku a vy sami také můžete přispět do diskuze právě vaší odpovědí, ke které připojíte také odkaz na vaše video.

Quora otázky se velmi dobře a rychle indexují ve vyhledávání Google. Stejný princip jde použít i u jakéhokoli fóra v českém jazyce.

Sdílejte, sdílejte, a ještě jednou sdílejte

Výborným tahem je také sdílet video s ostatními lidmi, kteří mají jméno a respekt v určitém oboru. Například video o základech SEO optimalizace bude zajímat blogery nebo agentury, kteří se tomuto tématu věnují.

Video o tom, jak dělat skvělý copywriting bude zajímat různé copywritery a blogery, tématická diskuzní fóra atp.

Důležité je sdílet videa s lidmi nebo blogery, kteří mají v daném oboru nějakou váhu a k nimž mají čtenáři patřičný respekt. Existuje na to mimo zdravého selského rozumu také řada nástrojů, jako jsou např. TraackrHYPRTwtrland a Hootsuite.

A samozřejmě nezapomínejte na to nejzákladnější. Sdílet video na vašich webových stránkách a sociálních sítích.

Existují doslova stovky technik, které můžete využít k propagaci vašeho videa a vylepšení jeho pozic ve výsledcích vyhledávání. Nicméně tipy z toho článku vám dají slušný základ a návod k tomu, jak a kde propagovat svá videa.

Autor příspěvku: aurin

Nadšenec do internetového podnikání, díky němuž může každý pracovat na vlastních snech, aby se dříve nebo později staly skutečností.

Napsat komentář