Go green obrázek

Jak začít recyklovat skutečný odpad

Proč vlastně recyklovat?

Recyklace vlastního odpadu je jedna z nejlepších možností jak redukovat vlastní dopad na životní prostředí. Pouze s malou organizací a plánem můžete začít žít zelenější život. Recyklace je naprosto snadná a velmi efektivní cesta jak snížit dopad naší spotřeby na okolí.

1. Krok – určete si, co můžete recyklovat

Určitě máte nedaleko domova kromě obyčejné popelnice také kontejnery na různé druhy odpadu. Na plasty, sklo, papír. Mimo tyhle nejběžnější recyklační kontejnery můžete také v ulicích vidět kontejnery na nápojové kartony, oblečení nebo drobnou elektroniku. Pokud nevíte, jestli máte někde poblíž domu sběrný dvůr, projděte web a najděte si ten nejbližší.

Podívejte se jaký odpad je dvora možné přivézt. Většinou se bude jednat o velké spotřebiče, nábytek, atd. Další zastávkou, kam můžete odvézt nepotřebné věci jsou výkupny odpadů, kde od vás odkoupí železo, měď, hliník, autobaterie a další.

2. Krok – Roztřiďte si materiál, který můžete recyklovat

Je jednoduché všechno vyhodit v jednom pytli. Nedělejte to. Přidejte ke svému odpadkovému koši také koš na papír, plasty, sklo a další materiál, který pak můžete odnést do speciálního kontejneru.

Pokud se vám na zahradě nashromáždilo železné haraburdí, odvezte ho do výkupu. Kontejnery na bio-odpad u nás zatím nejsou tolik rozšířené, ale pokud ho o svého domu máte, určitě ho využívejte také. Ještě lepší variantou je zřídit si na zahrádce malý kompost, do kterého můžete veškerý bio-odpad z domácnosti odnášet.

3. Udělejte z třídění odpadu zvyk

Pokud jste si ještě nevybudovali návyk recyklovat veškeré odpady ze své domácnosti, je nejvyšší čas začít. Nejprve si vyčleňte na jednotlivé druhy odpadu nějaký kontejner a ideálně si ho také poznačte samolepkou nebo nápisem, abyste nedrželi v ruce pet lahev a neustále neotvírali kontejner na papír.

Sepište si sběrné dvory a výkupy surovin ve vašem okolí, s otevírací dobou a materiály, které do nich můžete odvézt. Budete mít tyto informace při ruce a vždy budete vědět, jaký odpad a kde můžete recyklovat.

4. Kupujte recyklovatelné výrobky

Dalším důležitým krokem jak přispět k zelenějšímu okolí je kupovat produkty, které jsou vyrobeny z recyklovatelného materiálu. Tedy pokud máte tu možnost. Jakmile výrobek doslouží, můžete ho celý odnést do recyklačního zařízení. Jeden jeho životní cyklus končí, ale další zase začíná.

Váš dopad na životní prostředí těmihle kroky snížíte na minimum. A to je rozhodně věc, která dělá rozdíl.

5. Recyklujte odpad a vydělávejte na tom

Nejenže můžete vydělat nějaké peníze tím, že odvezete staré železo do výkupu. Dnes jsou i modernější metody jak přispět k čistšímu životnímu prostředí a ještě si tím přivydělat. Polská společnost Recyclix sp. z o.o. se zabývá zpracováním plastového odpadu, který během 5-ti týdenního procesu přemění na plastový granulát, který následně prodává.

Granulát se používá v řadě průmyslových odvětví na výrobu plastových polotovarů atp. Tímto procesem získá odpad na hodnotě a vy z toho můžete těžit.

Zaregistrujte se do Recyclixu, začněte nakupovat odpad, který Recyclix přemění na granulát a získejte podíl z jeho prodeje, který vám náleží. Zhodnocení je výši 14% za 5 týdnů, což je jeden recyklační cyklus, během kterého se z plastové lahve stane plastový granulát. Pokud se chcete dozvědět o Recyclixu více, počtěte si zde.

Autor příspěvku: aurin

Nadšenec do internetového podnikání, díky němuž může každý pracovat na vlastních snech, aby se dříve nebo později staly skutečností.

Napsat komentář