2016

Jaký byl můj rok 2016 v osobním a podnikatelském životě?

Ohlédnutí za rokem 2016

Mnoho lidí ke konci roku bilancuje a myslím že je to naprosto přirozené. Něco končí a něco nového začíná a člověk přemýšlí nad tím, jestli se mu dařilo tak, jak si přál. Jestli dosáhl cílů, které si stanovil. Co se mu naopak nepovedlo. Co se za uplynulý rok naučil, nebo jaké chyby udělal.

Já jsem se k ohlédnutí za rokem 2016 dostal až teď, protože přelom roku byl pro mě dost hektický a na bilancování ani moc času nezbývalo. Přesně 31.12. mi končila nájemní smlouva a protože jsem ji nemohl dál prodloužit, čekalo mě stěhování. A ač jsem se snažil vše vyřešit dřív, nakonec se to nepodařilo.

Sehnat v Praze LEVNÉ 1+kk na nějakém rozumném místě není úplně sranda, pokud si na to člověk nevezme aspoň 14 dovolenou dovolenou. Nespočet e-mailů, mraky sms zpráv, hodně telefonátů s makléři, spoustu slibů a nakonec se nový byt stejně sehnat nepodařilo.

STĚHOVÁNÍ

Čekalo mě stěhování na silvestra, navíc jen přechodné, než se sežene odpovídající bydlení.

Super vyhlídka .) ..

I přesto, že jsem si všechno postupně balil a připravoval, za 4 roky se v bytě nastřádalo víc věcí, než jsem si myslel. Vzal jsem si alespoň dva dny dovolené a pustil se do toho. Celý čtvrtek 29.12. jsem balil, dával věci do krabic a vynášel to nepotřebné do popelnic. V pátek pokračovalo balení a po obědě jsem si jel vyzvednout auto.

Dřív nebylo k mání. Pronajmout si dodávku mezi svátky se ukázalo docela jako oříšek. Uspěl jsem asi až na pátý pokus. Je pozoruhodný, jak špatně se lidi dokážou o svůj byznys a potencionální klienty starat. Z těch předchozích 5-ti pokusů se mi nakonec ozvala jen jedna firma, týden po přestěhování, jestli moje rezervace ještě platí 🙂 ... 

Auto jsem zaparkoval pěkně pod okny a začali jsme přesouvat věci z bytu do auta. Pár hodin to zabralo a mě pak čekala cca 70 km cesta do rodné vísky, kde mé věci získali dočasný azyl. Zhruba v 10 hodin večer bylo hotovo a já jsem se vracel zpět do Prahy. Druhý den mě čekala další várka, naštěstí odvoz byl jen po Praze.

Asi ve 4 hodiny odpoledne jsem byl vyřízený, a to doslova a řekl jsem si, že na Silvestra by to stačilo a poslední várku jsem nechal na neděli. Silvestrovský večer a noc jsem si užil i bez hektolitrů piva a nespočtu drinků a byl jsem v neděli 1.1.2017 „fit“. Čekalo mě naložit už jen pár posledních věcí, postel, počítač, stůl a pár drobností.

Těch „pár drobností“ jsem nakonec nemohl do auta ani narvat. Ještě tady krabice, támhle krabice a dodávka byla nacpaná k prasknutí. Už se setmělo a mě čekala další 70 km cesta. Stěhování jsem skončil 1.1.2017 v 10 hodin večer, ruce vytahané až na zem a nohy uondané taky chvályhodně..

STĚHOVÁK

Doufám, že nebude platit jak na Nový rok, tak po celý rok...

Po novém roce jsem řešil (a stále) řeším nový byt, mnohem víc jsem na cestách a mnohem méně trávím čas u počítače I proto se k bilancování roku dostávám až teď.

Rok 2016 pro mě byl rokem velkých změn, křivd, úspěchů, nových začátků a bohužel také konců.

Ani nevím kde začít.

Celkově ale můžu říct, že jsem se zase dost naučil. Minulý rok byla jedna velká lekce. Ať už z osobního, nebo pracovního pohledu.

A když už jsem začal v osobní rovině popisem mojí anabáze se stěhováním, chvíli u toho ještě zůstanu. Celý minulý rok dost ovlivnila situace s mým zaměstnáním. resp. nezaměstnáním. V únoru jsem musel v jedné firmě po 4 měsících skončit, protože reálné výdělky byly asi o 1/3 až ½ nižší, než které pan majitel sliboval.

Jak jsem se ponaučil z téhle lekce?

Spolupráce na živnostenský list má větší rizika než klasické zaměstnání. Práci sice dostanete slíbenou, ale realita může být klidně jiná. Všechno je potřeba si dobře spočítat. A neprodlužovat čekání na „smrt“.

Už po dvou měsících bylo jasné, že rozumné peníze si nepůjde vydělat, přesto jsem tomu dával ještě „šanci“ další dva měsíce. Zbytečně.

TIME IS RUNNING OUT

Do druhého zaměstnání jsem nastoupil bez prodlevy hned na začátku března. Všechno se zdálo být v pohodě. Práce bylo víc než dost. Ale v červnu se všechno zhroutilo jako domeček z karet.

Jeden krásný červnový den přišla paní vedoucí a oznámila, že jsou ve firmě nějaké problémy. Druhý den jsme měli dokončit rozdělanou práci a jít domů. Třetí den jsme už přijít nemuseli.

Až zpětně od právníka, na kterého jsem byl odkázaný jsem se dozvěděl, že paní majitelka z firmy vyváděla peníze. Bylo začátkem července a já jsem měl nečekané prázdniny. Ale moc velký důvod k radosti to nebyl. I když jsem si pár dní vydechl, nemohl jsem moc otálet. Firma mi dlužila dvě výplaty a já neměl žádnou finanční rezervu.

Myslel jsem si, že nic horšího se stát už nemůže.. Bohužel stalo o měsíc později, ale o tom až za chvíli.

Co jsem se naučil z téhle lekce?

Že mít finanční polštář je dobrý nápad .) Ale asi nejsilnější pocit který jsem měl byla bezmoc a také feeling, že je nevyhnutelné začít naplno pracovat na vlastní soběstačnosti. Situace, kdy jsem měl vyčerpaný všechny finance, i ty půjčené a z druhé strany jsem nemohl získat jedinou informaci o tom, kdy a jestli vůbec chybějící výplaty dostanu fakt nebyla příjemná.

Nakonec jsem namísto 4 výplat, na které jsem měl podle zákona nárok (2 odpracované měsíce a 2 platy by měl člověk dostat, pokud dává výpověď právě z důvodu, že zaměstnavatel nehradí vůči němu své závazky)  získal výplatu jednu.

Mohl jsem říct akorát tak lepší něco než nic. Nedoboucháte se, nedovoláte se. Když nekomunikuje ani právník, máte smolíčka. A na druhou stranu vaše druhotná platební neschopnost nikoho nezajímá. Vyřešte si to.

DLUŽÍŠ MI PENÍZE - GRIFINOVI

No, žijeme fakt v „zajímavý“ době.

Snad nikdy v životě jsem nebyl tak finančně vysátý. Jít na nákup a počítat si v duchu útratu, protože těch 250 Kč v peněžence je opravdu všechno co máte bylo hodně frustrující. V ten moment jsem se znova utvrdil v tom, že vybudovat vlastní příjem není alternativa, ale nutnost. Nemít vysoké fixní měsíční náklady, chci říct nemuset platit složenky a splátky úvěru, začal bych se okamžitě naplno věnovat e-podnikání.

Ale to kvůli financím nebylo v ten moment možné. Musel jsem si okamžitě najít novou práci. Agentury mi v tom tentokrát nijak nepomohli, resp. bylo to vše na dlouhý lokte a uspěl jsem, až když jsem oslovil jednu spediční firmu na přímo.

Přišla chvilková úleva. Největší „událost“ roku mě teprve čekala. Bohužel moje přítelkyně už neměla trpělivost sledovat mé kotrmelce a poslouchat moje „výmluvy“ proč to a to teď nejde a v červenci se rozhodla odejít. Nebudu zacházet do detailů, ale tahle událost se mnou v minulém roce zamávala opravdu nejvíc.

Ne že by situace předtím byla úplně růžová, ale přesto jsme si byli pořád velmi blízcí a věřil jsem, že společně všechno zvládneme. Bohužel se to nepodařilo.

SMUTNÝ ČLOVĚK

Co jsem si odnesl z téhle události?

Myslím že spoustu věcí. Ale asi nejdůležitější věc, na které musím hodně zapracovat je komunikace. Nebojte se s partnerem / partnerkou o problémech mluvit. Pokud to neděláte, oni nezmizí. Jen se na chvilku schovají do kouta k těm ostatním. Ale jakmile už tam nebude místo, všechny problémy se na vás vysypou na ráz. A z pár drobných problémů nebo nedorozumění je najednou velký průšvih, jehož vyřešení je mnohem složitější.

A pomalu jsem se dostal ke konci roku a k důvodu, proč jsem nemohl prodloužit smlouvu na nájem bytu. Pro jednoho bylo nájemné neúnosně vysoké.

To bylo několik zásadních osobních událostí z roku 2016, které ho celý lemovali. Samozřejmě mezitím byli i drobné radosti a zážitky, ale shora popsané události byly ty, které můj minulý rok nejvíce ovlivnily.

Nakonec jsem se o osobních záležitostech rozepsal víc než jsem čekal a možná víc, než vás zajímalo. Tak se omlouvám 🙂 Ale někde jsem to zrekapitulovat musel, a kde jinde než na vlastním blogu .)

Minulý rok mi z osobního pohledu teda moc nevyšel. 

Ještě že v online světě se mi dařilo mnohem lépe.

online svět

Výsledky mého online snažení v roce 2016

Rok 2016 byl prvním rokem, kdy jsem se konečně začal pořádně věnovat budování příjmu na internetu. Už předtím jsem toho vyzkoušel poměrně dost. V roce 2015 jsem začal provozovat e-shop s kšiltovkami. E-shop si na sebe vydělal, ale příliš mě to nechytlo a v roce 2016 spíše skomíral.

V roce 2015 jsem se taky začal poměrně intenzivně vzdělávat na poli affiliate marketingu, info marketingu a online marketingu vůbec. A na jaře 2016 jsem spustil tenhle blog.  Chyběli mi u nás stránky, které nezaujatě informují o různých příležitostech a způsobech, jak si lze na internetu přivydělat.

Samozřejmě tu nějaké stránky věnující se výdělkům na internetu jsou, ale spoustu věcí na nich bylo neaktuálních. Nebo jste na nich našli jen pochybné, resp. nefungující výdělky jako klikačky a podobné výmysly.

Druhým proti pólem pak byly weby zkušených online podnikatelů, jakými jsou třeba Mário Roženský, Michal Majgot, František Szabó, Daniel Nytra nebo Peter Chodelka. Všichni jsou to profíci a dělají skvělou práci, ale mě chybělo právě něco mezi tím.

A tak jsem začal psát.

Web se poměrně slušně uchytil a začal nabírat návštěvnost.

návštěvnost webu

Díky tomu, že jsem se věnoval pouze tomuhle webu od března do října, je vidět, že si vedl dobře. Návštěvnost se podařilo zvýšit a stabilizovat. Průběžně jsem se učil nové dovednosti, získával zkušenosti a díky tomu se mi podařilo nastartovat druhý příjem. Peníze plynou díky reklamě a především díky affiliate marketingu.

Rozšiřuji chapadla do dalších oborů

Online marketing a celkově podnikání na internetu mě neskutečně baví a tak jsem se začal poohlížet po dalších příležitostech. Pustil jsem se do stavby dalších webů. Nemůžu ale bohužel zatím říct, že by byly tak úspěšné, jako tento blog. Moje pozornost se roztříštila a odrazilo se to i na výsledcích tohoto webu, jak můžete vidět z klesající návštěvnosti v listopadu a prosinci.

návštěvnost stránek

 

Přemýšlel jsem jestli je tato cesta správná a můj názor si můžete přečíst v článku „Kolik webů máš, tolik vyděláš“. Asi nejde dávat obecně platné rady. Každý má jiné schopnosti a možnosti.

Pro někoho je provoz i jednoho webu až dost. Někdo jiný může mít webů klidně 20 aniž by utrpěla kvalita.

Co jsem se naučil?

Že můj případ to není. Pro mě jsou 2-3 projekty až dost, pokud se jim mám dostatečně věnovat. Fokus a škálovatelnost jsou dvě slova, nad kterými jsem koncem roku přemýšlel. Je potřeba mít fokus nejen projektový, ale také dílčí. Zaměřit se každý den na konkrétní malý cíl a ten splnit. Přestat prokrastinovat. Dříve jsem byl schopný sledovat e-maily několikrát denně.

Do schránky mi chodilo tolik „zajímavého“ materiálu, že jsem nakonec nedělal nic jiného. Byly dny, kdy jsem ani nestihl prohlédnout vše, co mi do schránky přišlo a vůbec jsem  se nevěnoval podstatným věcem.

To se mi podařilo o hodně zlepšit. Stanovuji si krátkodobé cíle a priority, které mi pomáhají každý den. Vím co mám udělat, aby mě to posunulo dále. Vím, co je pro mě priorita.

Škálovatelnost je věc, která mě trochu trápí. Když se ohlédnu, nakonec byl rok 2016 co se týče příjmů z online podnikání naprosto úžasný. Za první ostrý rok (vlastně 9 měsíců) v online marketingu jsem se těsně, ale přeci jen dostal na 6-ti cifernou sumu.

100 000

To považuji za skvělý výsledek, naprosto nad očekávání. Ale je naprosto neškálovatelný. Skladba příjmů byla asi 5% z vlastních investic, 5% z reklamy a 90% z affiliate marketingu. 

Na jedné straně důvod k radosti, ale na druhé k obavám. Je téměř jisté, že podobná situace se opakovat tento rok nebude. Měl jsem i do značné míry štěstí. Letos mě čeká opět spoustu práce. Naštěstí ale mnohem lépe chápu, co dělat, abych se dopracoval ke kýženým výsledkům.

Cíle pro rok 2017

Osobní

 • vycestovat do zahraničí

 • začít se víc věnovat fyzické kondici ( kolo, squash, fotbal, posilování, tůry )

 • přečíst alespoň 5 odborných, tištěných knih

 • projít si nějaký kurz sociální komunikace

 • mluvit naprosto upřímně, i když to bude třeba nepříjemné (raději říct nepopulární pravdu, než malou lež která „nikomu“ neuškodí)

 • najít si vyhovující bydlení

 • udělat si finanční rezervu pro nenadálé události ( ani jako zaměstnanec žádnou jistotu příjmu nemáte )

 

Podnikatelské

 • projít všechny projekty, které jsou ve stavu „koncepty“ a vyfiltrovat ty, které stojí za to, pustit se do nich a sepsat recenze

 • neustále hledat nové zajímavé projekty

 • připravit pro návštěvníky nový e-book zdarma (skica už je na papíře)

 • vytvořit minimálně 1 vlastní produkt pro web vydelky-online.cz

 • začít využívat placenou reklamu (zatím jsem veškerou návštěvnost získával zdarma)

 • zapojit do svých aktivit video marketing (nástroje k tomu mám, jen se do toho pustit)

 • začít využívat e-mail marketing

 • plně nastartovat a stabilizovat 2 připravené projekty

 • být v mnohem větší míře content creator než content consumer

 • spustit 1 nový web pro zahraničí

 • více spolupracovat s externisty (copywriting, linkbuilding, PPC)

 • vybudovat si stabilní okruh externích spolupracovníků

 

Jak vidíte, nudit se v roce 2017 určitě nebudu. Jen doufám, že tenhle rok bude v určitých oblastech mnohem víc klidnější, než byl rok předcházející. Nestanovil jsem si příliš exaktně měřitelných cílů, ale nikdy jsem to nedělal. Ani minulý rok, přesto co se týče příjmů z onlinu vysoce předčil moje očekávání.

Raději bych ale byl, pokud by se rok 2017 ubíral v převráceném gardu než ten předchozí. Raději bych měl více štěstí v osobní životě, než v tom podnikatelském. Ale to si člověk asi nevybere.

Každopádně se budu pořád snažit, abych vám přinášel zajímavý a užitečný obsah, který vám pomůže při podnikání na internetu. Ať se vám všem v roce 2017 daří!

Pavel

vydelky-online.cz

Autor příspěvku: aurin

Nadšenec do internetového podnikání, díky němuž může každý pracovat na vlastních snech, aby se dříve nebo později staly skutečností.

Napsat komentář