Nelegální výdělky

Podvodné výdělky, firmy a programy, kterým je lepší se vyhnout.

Není bohužel příliš neobvyklé, aby jste při hledání práce na internetu nenarazili také na klamavé nebo podvodné nabídky. Na internetu se tak, jako v běžném životě, občas vyskytnou lidé s nekalými úmysly, kteří se vás snaží všelijakými způsoby nalákat a prodat vám zboží nebo služby o které nemáte zájem a které jsou většinou pochybné kvality.

Nebo vám doporučují různé placené programy a členství, které ale nefungují, nebo fungují na nějakém z nelegálních principů (pyramidová hra, ponzi) a vy tak o vaše peníze v důsledku přijdete.

Podvody na internetu jsou bohužel běžné, tak jako v normálním světě.

Obecně lze říci, že pokud se nabídka tváří až příliš výhodně a lákavě, je potřeba být o to více obezřetný. Narazíte-li na příležitosti, které vám slibují výdělky v řádech desetitisíců, během krátké doby a ideálně bez práce nebo s minimálním úsilím, mějte oči otevřené a uši nastražené, protože s velkou pravděpodobností se jedná o nelegální výdělky nebo podvodné nabídky.

K tomu, aby jste na internetu začali vydělávat skutečné peníze, potřebujete vyvinout nějaké úsilí, trvá to nějakou dobu a také to většinou není zcela zdarma.

728x90.png

Pyramidová hra - letadlo

Jedná se o schéma, ve kterém jsou stávající členové placeni pouze z peněz, které do systému vloží noví členové. Pyramidová hra neboli letadlo je podvodný obchodní model, který v praxi nemá dlouhou životnost.

Zpravidla každý nový člen vstupuje do programu za určitý poplatek a z těchto poplatků od nových členů jsou placeni členové stávající. Uhrazením poplatku získává také nárok na odměny za nově přivedené zákazníky. V pyramidové hře nenajdete žádný reálný produkt ani službu, kterou by mohli organizátoři takové hry nabídnout.

Je patrné, že z takového obchodního modelu mohou krátkodobě profitovat pouze organizátoři nebo pár prvních lidí, kteří se do systému zapojí. Nicméně počet potřebných nových členů exponenciálně roste a tento model brzy naráží na své hranice.

pyramidová hra

Pokud by každý nový člen přivedl 10 nových členů, přesáhne po 8  kolech počet nových členů počet obyvatel naší planety! 

Typickým příkladem pyramidové hry byly nabídky řetězových dopisů. Dopis obsahoval jména několika členů a vaším úkolem po zaplacení poplatku bylo umazat první jméno v seznamu (tento člověk dostal váš poplatek), nakonec dopsat své jméno a dopis odeslat dalším lidem s pokyny, které jste v dopise dostali i vy.

Opět počet potřebných nových členů po každém kole exponenciálně roste a brzy se dostává přes všechny hranice, kde by se pro další pokračování hry museli zapojit všichni obyvatelé naší planety. Je patrné, že tento model není reálný a udržitelný, proto je také nelegální.

I v dnešní době občas narazím na nabídky pyramidových her. Netuším kolik lidí se ještě může chytnout, ale zřejmě pořád nějací ano a organizátoři tak nelegálně vydělávají peníze na důvěřivých či neznalých lidech. Dejte si tak prosím pozor na všechny nabídky, které jsou už na první pohled podezřelé.

Občas se pyramidové hry neboli letadla maskují a nabízí novým členům za vstupní poplatek nějaké zboží, typicky se jedná například o reklamní materiály, CD, různé "kurzy", brožury a návody.

Cena těchto "produktů" mnohonásobně převyšuje hodnotu na trhu a jejich skutečná hodnota je téměř nulová (většinou se dozvíte kde a jak inzerovat aby jste získali další členy do schématu). Pozor tedy na nabídky, které

  • slibují rychlé zbohatnutí bez práce
  • neposkytují dostatečné množství informací o firmě či produktu a jejich získání je podmíněno zakoupením členství
  • nenabízí žádný produkt nebo službu reálné hodnoty, nebo nabízí pochybné produkty za mnohonásobně vyšší ceny než jsou cenz tržní
  • umožňují výdělek pouze přivedením nových členů do systému

Multi Level Marketing - MLM

Mnoho lidí háže vše do jednoho pytle a tak i MLM berou jako pyramidou hru nebo letadlo. Nicmény Multi Level Marketing neboli síťový marketing je zcela legální obchodní model a po celém světě ho využívá stále více firem. Více o Multi Level Marketingu si můžete přečíst zde.

Poslechněte si krátký rozhovor o podvodnících na internetu

Ponziho schéma

Ponziho schéma nese jméno italského byznysmena působícího na začátku 20. století v USA a Kanadě. Charles Ponzi nabízel klientům zhodnocení vkladů 50% za 45 dní nebo 100% za 90 dní, nákupem zlevněných poštovní známek v cizích zemích a následném prodeji v USA v jejich nominální hodnotě.

Ponzi však ve skutečnosti pouze z peněz nových klientů vyplácel staré členy a jelikož mu to celé procházelo několik let, celý postup se stal známým pod názvem Ponziho schéma.  

V Ponziho schématu tedy správce "fondu" vybírá  peníze od nových investorů s vidinou vysokého zhodnocení. Tyto peníze ale nikam neinvestuje a používá je pro vyplácení starších vybraných investorů.

Celé schéma může opět fungovat pokud přicházejí noví investoři, ale pokud jejich proud ustane, systém zkolabuje, vyplaceno bude jen pár vybraných členů a ostatní odejdou s prázdnou.  

Ponziho schéma je proto nelegální ve většině států světa. Rozdíl mezi pyramidovou hrou a Ponziho schématem je ten, že v pyramidového hře musejí členové aktivně hledat a přivádět členy nové, zatímco v Ponziho schématu se o toto stará správce "fondu" a ten také rozhoduje co a komu případně vyplatí. 

HYIP

HYIP neboli High Yeald Investment Program je podvodný program nabízený především přes internet. Jedná se o vysokovýnosové investiční programy a nabízené zhodnocení se většinou pohybuje ve stovkách procent ve velmi krátkém časovém horizontu. Starší investoři mohou všechny prostředky vybrat a nové příchozí již nezbyde nic.

HYIP nebo scam

V okamžiku, kdy se přestanou peníze vyplácet úplně, je systém onzačován anglickým výrazem SCAM. HYIPy jsou ve většině světa nelegální. K vyplácení stávajících členů se používají pouze prostředky od členů nově příchozích. Jakmile přestanou do systému investovat nový partneři, zisky se přestávají vyplácet a celý systém se zhroutí.  

Přestaňte donekonečna pátrat po těch správných příležitostech

Také jsem dříve strávil spoustu času neustálým hledání té správné příležitosti, se kterou bych si konečně mohl na internetu vydělat peníze. Trvalo mi docela dlouho než jsem pochopil jaké postupy na internetu fungují, které nástroje používat a se kterými společnostmi je výhodné spolupracovat. Nakonec jsem ale přišel na to, jak je možné na internetu vydělávat a proto bych vám rád ušetřil čas a peníze a doporučil vám právě ty příležitosti, které mám osobně vyzkoušené a které fungují. Doporučuji ji vám hned 3, aby jste si mohli vybrat tu, která vyhovuje právě vám. Ušetřete si raději čas a začněte vydělávat s nejlepšími projekty, které jsem na internetu objevil hned teď.