virtual-assistant-outsourcing

Práce virtuálního asistenta

Vydělejte si jako virtuální asistent/ka

Možná jste o této možnosti slyšeli, ale možná také ještě ne a proto bych vám rád o práci virtuálního asistenta něco málo pověděl.

Práce virtuálního asistenta je zase trochu odlišná od ostatních již zde zmíněných a proto si jistě zaslouží samostatný článek.

Není překvapením, že se k nám tato profese a obor jako takový dostali ze západu již před několika lety, ale teprve v poslední době se práce virtuálních asistentek a asistentů začíná naplno rozšiřovat a dnes již existuje na trhu dostatek společností, které služby virtuálních asistentů nabízejí.

Pokud hledáte uplatnění vašich dovedností a znalostí, ale nechcete být tradičním zaměstnancem, nebo si chcete jen přivydělat ve chvílích volna, může být třeba práce virtuálního asistenta pro vás to pravé.

Pracovat můžete pouze kdy chcete a navíc kdekoli, kde máte počítač s připojením k internetu. Komu by se taková možnost nelíbila?

virtuální asistent

Pojďme si tedy ukázat co práci virtuálního asistenci tvoří, jak se takovým virtuálním asistentem stát a kolik si můžete vydělat.

Asi jako každá práce i práce virtuálního asistenta má výhody a některé nevýhody, záleží jak se na to díváte a co vy osobně budete za výhodu či nevýhodu považovat.

Co nebo kdo je tedy virtuální asistent?

Virtuální asistent je skutečný člověk, který poskytuje kreativní a administrativní podporu zákazníkům pomocí internetu. Občas se také používá termín virtuální profesionál, což někdy lépe vystihuje náplň a kvalitu požadované/odvedené práce.

Virtuální asistent je člověk s profesionálním přístupem k práci, vysokou pracovní morálkou a mírou zodpovědnosti, ale také člověk ve svém oboru vzdělaný, disponující profesionálními znalostmi a skvěle ovládající práci na PC.

Velikou výhodou této profese, pokud to tak můžeme nazvat, je možnost pracovat z jakéhokoli místa na světě, pokud se tam dokážete spolehlivě připojit na internet.

Mnoho především zahraničních virtuálních asistentů (VA) nemá ani stálou trvalou adresu, ale cestují po světě, poznávají nová místa a kultury, pracují ze svého notebooku a užívají si všech výhod, které jim tato práce přináší.

Pracovat jako VA můžete buďto na vlastní pěst, nebo se zapojit jako VA do některých větších projektů, které VA přijímají.

Obě varianty mají své plusy a mínusy a je případně na vás, jak se rozhodnete.

Nicméně pracovat jako VA sám na sebe (tj. vlastnit živnostenské oprávnění, odvádět daně, platit soc. a zdrav. pojištění, shánět si práci atd.) vyžaduje rozhodně větší odpovědnost.

Touto cestou bych se vydal až po načerpání dostatečných zkušeností a ideálně také s již vybudovanou zákaznickou databází.

zákaznická databáze

Eventuálně můžete mít také pouze jednoho zákazníka, který vás vytíží natolik, že vám práce pouze od něj přinese dostatečný výdělek, ale to jsou spíše výjimečné případy.

Pojďme se tedy mrknout co můžete jako VA vykonávat.

V úvodu jsem zmínil, že se jedná o práci přes internet především administrativní a také kreativní povahy.

Můžete být zaměřeni velice specificky, třeba pouze na SEO optimalizaci, nebo můžete nabízet obecnější práce administrativního asistenta, jako je vyřizování schůzek, komunikace s klienty přes email a podobně.

Záleží samozřejmě na vašich schopnostech a dovednostech.

Jako virtuální asistent se tedy můžete věnovat třeba těmto činnostem: editace textu, poradenství, grafický design, projektový management, zadávání dat, transkripci, managementu sociálních medií, plánování událostí, mzdám, účetnictví, lidským zdrojům, programování softwaru, copywritingu, vývoji mobilních aplikací, marketingu, hudební produkci, koučování, stavbě a vývoji webových stránek, editaci audia/videa, výzkumu, práci asistentky(správa diáře, plánování a domlouvání schůzek, rezervování hotelů či restaurací, zařizování dopravního spojení, vyřizování komunikace s úřady), a mnoho dalších.

online works

Ze široké škály činností, které můžete jako VA dělat se odvíjí i rozdíly v odměnách za vykonanou práci. Můžete být hodnoceni sazbou za hodinu práce nebo podle splněných úkolů, vše záleží na konkrétní dohodě.

Asi nejnižší hodinovou sazbu jsem našel 150,- Kč/h, horní hranice není daná a záleží na konkrétní dohodě. Pokud máte odborné zkušenosti, které by jste mohli skrze internet nabídnout a převést do praxe, asi vás zajímá, jak tedy jako VA začít pracovat.

Vyberte si jak začnete jako virtuální asistent pracovat.

Jsou v zásadě dvě možnosti, které jsem už naznačil výše. Buďto se vydáte na sólovou dráhu a vše bude záležet pouze na vás, nebo své schopnosti nabídnete skrze nějaký webový portál, který se tímto oborem zabývá – pro VA shání zakázky a klientům nabízí práci VA.

Kterou cestu si zvolíte nechávám na vás. Ze všeho nejprve ale k sobě buďte upřímní a zvažte, co můžete zájemcům nabídnout a jaké jsou vaše schopnosti.

Rozhodně je lepší zaměřit se na to co vám opravdu jde a nabízet sice úzce zaměřenou, ale o to kvalitnější práci, než se snažit být tzv. holka pro všechno a snažit se nabízet širokou škálu činností i přes to, že v některých se jako ryba ve vodě rozhodně nepohybujete.

Pokud umíte skvěle SEO optimalizaci, věnujte se tomu a nenabízejte hned také služby grafika či copywritera.

Začněte s tím, co umíte nejlépe a až postupně můžete začít prohlubovat vaše znalosti a schopnosti v jiných odvětvích a ty postupně také nabízet.

Jakmile tedy máte jasno v tom, co můžete na profesionální úrovni zájemcům nabídnout, je na čase rozhodnout se, kde a jak své umění nabídnete.

Doporučuji začít na webových portálech, které se této činnosti věnují a kteří vám budou schopni zajistit práci. V tento moment záleží na tom, jestli dostatečně ovládáte anglický jazyk nebo jestli chcete zůstat jen na tuzemské scéně.

Pokud zvládáte práci v angličtině, můžete se registrovat i na zahraniční weby. Abych vyjmenoval ty nejpopulárnější, můžete zamířit třeba na Elance, Hiremymom, Zirtual, Freelancer, Upwork, Uassist.me, 123employee, mytasker a další.

Mezi českými portály, kteří se prací VA asistentů zabývají můžeme zařadit virtualnipomocnik.cz, newwaveservice.cz, perfektnikancl.cz, virtualniasistenti.cz, virtual-asistent.cz a další.  Jakmile si vyberete, se kterým webem chcete spolupracovat, stačí se jen jednoduše přihlásit jako VA a pravdivě vyplnit políčka, ve kterých popisujete vaše dovednosti.

Chcete se stát úspěšným virtuálním asistentem? Navštivte kurzy, které nabízí VA-Akademie.cz

Práce jako virtuální asistent začíná být čím dál tím více vyhledávaná pro její nesporné výhody. Jedna taková je, že můžete pracovat jen tak málo jak chcete, nebo si naopak můžete naložit tolik práce, že ji sotva zvládnete.

Pokud jste trošičku workoholik a práce je vaším životem, asi si klidně naberete práci na 70-80 hodin týdně. Naopak pokud si chcete pouze přivydělat nějaké drobné pro sebe nebo svou rodinu, vystačíte si s pár hodinami týdně.

workoholik

Je to absolutně na vás.

Zanedlouho se může stát, že zájemců o vaší práci bude více a více a vy budete vydělávat také více a více peněz, až se třeba osvobodíte od starého zaměstnání od 9 do 5 a začnete se věnovat práci VA na plný úvazek.

O této možnosti se rozhodně vyplatí uvažovat, protože v dnešní době je velice ošemetné spoléhat se „jistotu“ klasického zaměstnání.

I když se třeba právě teď můžete cítit v zaměstnání nenahraditelný, váš šéf nebo někdo z vyššího vedení může mít jiný názor a vy se můžete skoro ze dne na den ocitnout bez práce. Myslet na zadní vrátka se v tomto případě vždy vyplatí.

Práce VA přináší výhody obou stranám. Výhody, které z toho plynou pro vás jsem již popsal výše a rozhodně to nejsou všechny. Vezměte také v potaz nulové startovní náklady, možnost pracovat kdekoli a kdykoli si vyberete, nemáte nad sebou šéfa, který vám kouká přes rameno a nemusíte dělat něco, co vás opravdu nebaví.

Na druhou stranu lidé či firmy, které práci VA využívají ušetří náklady, protože platí pouze za konkrétní práci, nikoli asistentku, která se půl pracovní doby stará o svůj zevnějšek nebo chatuje s kamarády.

Jestli tedy disponujete dostatečnými schopnostmi a chcete začít pracovat jako VA, směle do toho, je to dnes jedna z velmi atraktivních možností jak pracovat přes PC z pohodlí domova.

Přestaňte donekonečna pátrat po těch správných příležitostech

Také jsem dříve strávil spoustu času neustálým hledání té správné příležitosti, se kterou bych si konečně mohl na internetu vydělat peníze. Trvalo mi docela dlouho než jsem pochopil jaké postupy na internetu fungují, které nástroje používat a se kterými společnostmi je výhodné spolupracovat. Nakonec jsem ale přišel na to, jak je možné na internetu vydělávat a proto bych vám rád ušetřil čas a peníze a doporučil vám právě ty příležitosti, které mám osobně vyzkoušené a které fungují. Doporučuji ji vám jich hned několik, aby jste si mohli vybrat tu, která vyhovuje právě vám. Ušetřete si raději čas a začněte vydělávat s nejlepšími projekty, které jsem na internetu objevil. 

Autor příspěvku: aurin

Nadšenec do internetového podnikání, díky němuž může každý pracovat na vlastních snech, aby se dříve nebo později staly skutečností.

1 komentář u „Práce virtuálního asistenta

    Alexandra Vrátná

    (30/03/2018 - 11:54 am)

    Já pracuji jako VA jen okrajově – spíš na projektech menšího rozsahu a je fakt, že kromě výhod home office se také posunuji dál v dovednostech a vědomostech- když si vzpomenu, co jsem uměla na začátku, a srovnám to s tím, co zvládnu dnes, asi by se mi v počátcích rozklepala kolena 🙂 jo a pracuju pro firmu ne na vlastní pěst, na vyhledávání klientely a administrativu kolem kšeftů bych neměla čas.

Napsat komentář