Young photographer girl shooting photography icons

Prodávejte fotografie online

Prodávejte vaše fotografie online a přilepšete vašemu rozpočtu

Baví vás fotit? Myslím, že každý z nás občas rád vezme do ruky foťák a zkouší zachytit různé zajímavé momenty. Máte nashromážděnou hromadu fotek a leží vám jen tak ladem na vašem harddisku? Jestli vás zajímají nějaké možnosti jak si přes internete přivydělat, prodej vašich fotografií může být jednou z cest, díky které si můžete na nějaké peníze přijít, pokud víte kam vaše fotky nahrát a kde je sdílet.

Na světě je obrovské množství lidí a organizací, které potřebují fotky použít ve svých časopisech, na svých webech, magazínech, plakátech atd. a jsou ochotni vám za takové fotky zaplatit. Hned na tomto místě bych rád předeslal, že prodejem vašich fotek online zázračně nezbohatnete. Pokud tedy nejste výjmečný fotograf.

Ale jestli patříte třeba mezi studenty, kteří mají relativně dost času, fotoaparát při ruce a dobré oko můžete si prodejem vašich fotek přivydělat třeba na školné nebo cokoli jiného. Způsobů, jak vydělat s vašimi fotkami je více a my si je ukážeme.

Pokud by jste rádi dozvěděli konkrétní informace o tom, jak se stát „fotobankéřem“ a profitovat ze svých fotografií, je pro vás ideální video kurz od Martina Taschnera – Vydělávejte na vašich fotografiích – vše o fotobankách. V jedné hodině plné informací se dozvíte mimo jiné informace o tom, jaké jsou výhody a specifika prodeje ve fotobankách, jaký je přibližný výdělek jednoho snímku a jaký může být výdělek celkový, jakým způsobem si zvýšit prodeje a mnoho dalších zajímavých informací. Do kurzu se můžete přihlásit zde – Vydělávejte na vašich fotografiích – vše o fotobankách.

Jednou z možností je vybudovat velké portfolio vašich fotek, umístit ho na web a jakmile získáte nějakou návštěvnost, můžete umístit vedle reklamu, nebo přímo prodávat tento reklamní prostor někomu jinému. Dalším způsobem jak zhodnotit vaše fotografie je jejich prodej ke komerčnímu využití, například k potisku na trička, kalendáře nebo na různé reklamní materiály.

Jiný fotograf zase může zkusit vybudovat galerii a prodávat fotky přímým zájemcům, nebo vydělat peníze přímo jejich focením. K tomu už ale potřebuje trochu jméno, aby si vaše foto služby někdo zakoupil. Všechny tyto možnosti jsou jistě lákavé, ale k jejich úspěšné realizaci potřebujete fotit na velmi vysoké úrovni, budovat jméno a mít velkou paletu fotografií k náhledu potencionálním klientům. Což není případ většiny z nás.

Vyzkoušejte zahraniční fotobanky.

Takže co dělat když nemáte takovou zkušenost, nemáte tu nejlepší zrcadlovku a nedisponujete tisíci fotografiemi, které můžete nabídnout? Asi nejlepším řešením pro vás může být sdílení vašich fotografií ve fotobankách. Stačí se do takovýchto bank zaregistrovat, jednoduše nahrát vaše fotografie na web fotobanky a odeslat je ke schválení. Jakmile budou vaše fotky schváleny a někdo je ve fotobance uvidí a bude je chtít zakoupit, nebo alespoň získat povolení k užívání, v tom momentě získáváte podíl z ceny fotografie, kterou prostřednictvím fotobanky takto prodáte.

Část zisku si samozřejmě nechává fotobanka. Asi se ptáte kde takovou fotobanku najít. Stačí zagooglovat a jste doma:).. Na internetu lze nalézt velké množství stránek, které se nákupu a prodeji fotografií věnují, ale jako s většinou pouze několik jich je opravdu vyhledávaných a hojně využívaných.

Z průzkume nejlépe vychází tyto weby: Dreamstime, Shutterstock, Fotolia nebo iStockphoto. V českém prostředí můžete navšívit třeba FotoBanka.cz. Do všech těchto fotobank se můžete zdarma zaregistrovat a začít prodávat vaše fotografie. Každá z bank je trochu odlišná, každá se zaměřuje na trochu jiný typ fotografíí a každá má vlastní pravidla toho, jaké fotky akceptuje a jaké ne.

V každé fotobance se však setkáte se striktními pravidly co se týče autorství a ochranných práv dané fotografie. Při nahrávání fotek do fotobanky si dejte pozor, aby na fotkách nebyli rozpoznatelní konkrétní lidé, jinak od nich musíte získat souhlas se zveřejněním a použitím fotografie pro komerční účely.

Další omezení se také týká použití fotek budov, fotografií s logy různých společností nebo s různými obchodními značkami. Každá banka má také navíc své vlastní pravidla pro výplaty, podíly ze zisku z prodeje fotek atd., takže se vyplatí trochu zapátrat a projít si více fotobank. Až poté uvidíte, která fotobanka vám sedí nejvíce, která se asi nejvíce hodí pro vaši tvorbu a kolik si také s danou fotobankou můžete vydělat.

Předpokládám že toto je otázka, která vás zajímá nejvíc:) .. ale jednoznačná odpověď na ní nelze jednoduše dát, protože to závisí zase na více faktorech. Většinou vám stažení vaší fotografie vydělá pár halířů až několik korun. Nicméně pokud budete fotobanky zásobovat kvalitními fotografiemi, každé stažení se počítá a za chvíli může být z pár korun, pár set korun nebo i více.

Fotobanky mají také přichystané různé výhody pro aktivní a oblíbené fotografy, takže když se některá z vašich fotek stahuje často, získáváte vyšší procentuální odměnu za jejich stažení atp. Záleží také na velikosti/kvalitě vaší fotky. Logicky čím větší fotka v detailnějším rozlišení, tím větší poplatek vám při jejím stažení náleží.

Další z možností, jak zvýšit své výdělky je poskytnout fotobance exkluzivitu, to znamená pokud vaše fotky nabídnete pouze této konkrétní bance, žádné jiné. Příkladem může být iStockphoto, který vám za exkluzivní fotky zaplatí 3x více, než kdyby jste je sdíleli i v jiných fotobankách.

Když se nad tím zamyslíte, pokud je fotografování vaším koníčkem nebo vás prostě baví, sdílením vašich vybraných fotek ve fotobankáh nemůžete rozhodně nic ztratit, pouze získat. Navíc jakmile fotku jednou na web nahrajete a bude schválena, počet stažení a doba, po kterou jsou ve fotobance umístěné není omezena a vám tak jedna fotografie může vydělávat stále dokola. Už bez další práce a vaší přítomnosti, což je jistě pěkná představa.

Přestaňte donekonečna pátrat po těch správných příležitostech

Také jsem dříve strávil spoustu času neustálým hledání té správné příležitosti, se kterou bych si konečně mohl na internetu vydělat peníze. Trvalo mi docela dlouho než jsem pochopil jaké postupy na internetu fungují, které nástroje používat a se kterými společnostmi je výhodné spolupracovat. Nakonec jsem ale přišel na to, jak je možné na internetu vydělávat a proto bych vám rád ušetřil čas a peníze a doporučil vám právě ty příležitosti, které mám osobně vyzkoušené a které fungují. Doporučuji ji vám jich hned několik, aby jste si mohli vybrat tu, která vyhovuje právě vám. Ušetřete si raději čas a začněte vydělávat s nejlepšími projekty, které jsem na internetu objevil.

Chci se podívat na nejlepší 3 programy

Autor příspěvku: aurin

Nadšenec do internetového podnikání, díky němuž může každý pracovat na vlastních snech, aby se dříve nebo později staly skutečností.

Napsat komentář