vyplatí se dnes investovat do video marketingu

Vyplatí se dnes investovat do video marketingu?

Předtím, než si odpovíme na otázku zda se vyplatí investovat do video marketingu, položíme si ještě jednu otázku. Pokud by jste chtěli zasáhnout online publikum, ignorovali by jste 50% aktivit, které na internetu dělá? To by bylo přinejmenším docela zvláštní.

Zamyslete se prosím nad tímto. Sledování videa dnes zabírá více než jednu třetinu veškerého času, který tráví lidé na internetu. Očekává se, že v roce 2017 bude tento trend nadále sílit a čas sledování videa se zdvojnásobí.

Tlačítko play se stává nejpoužívanějším na internetu. Podívejme se na výsledky v roce 2016:

–          množství B2C video obsahu od společností ve Facebookovém news feedu vzrostlo 3,6x

–          používání videa jako marketingového prostředky mezi B2B vzrostlo z 8 % v roce 2013 na 58 % v roce 2015. To znamená 7-mi násobný nárůst

Chcete bojovat s trendem? Pozorní a důvtipní online hráči rozumí těmto statistikám a vidí současný trend a jeho potenciál. Přesně a právě proto investují do video marketingu už dnes.

Video interakce

Video je nejlepší způsob jak komunikovat návštěvníkům webových stránek vaše sdělení a zapojit je tak do celého procesu interakce.

Na rozdíl od klasických článků, jenž mají čtenáři ve zvyku pouze rychle přescanovat očima, video dokouká 75% lidí.

Další průzkumy ukazují, že lidé jsou o 64-80% více nakloněni nákupu zboží nebo služeb, pokud o nich předtím shlédli video.

Video má schopnost divákovi maximálně přiblížit nějakou situaci a vtáhnout ho do děje, téměř jako by někdy byl jeho přímým účastníkem.

Video nám umožňuje zprostředkovaně zažít to, co se nám v reálném světě ještě nepovedlo, podívat se na místa, na kterých jsme nikdy nebyli, s lidmi, které jsme neměli možnost potkat.

Video nám může zprostředkovaně otevřít přistup „kamkoli a k čemukoli“.

Textový obsah vám informace řekne. Video obsah vám informace ukáže. Textový obsah působí spíše na logickou část našeho mozku, kdežto video mnohem více působí na emoční část našeho mozku.

A jak víme, i když se proti tomu mnozí někdy snažíme bránit a obhajovat své chování, o nákupu rozhoduje emoční část našeho mozku, nikoli ta logická.

Jeden velmi zajímavý fakt poznamenal Eric Schmidt, CEO v Googlu, který prohlásil, že od jeskyních lidí až do roku 2003 svět vyprodukoval 5 Exabajtů dat. Zatímco dnes, 5 Exabajtů dat je generováno každé dva dny!

Dnes je každým dnem vyprodukováno obrovské množství dat a informací, které můžeme čerpat, které si můžeme najít prostřednictvím Googlu, ale které nás také mohou značně mást, vyrušovat nebo být v přímém rozporu s naším cítěním.

Jak tedy může nějaká společnost, podnikatel nebo blogger nejlépe získat a udržet divákovu pozornost?

Pomocí článků? Pomocí obrázků? Nebo s pomocí videa?

Video je krásný a mocný nástroj k zaujetí a udržení divákovo pozornosti. Lidská biologie nám prozradí proč tomu tak je.

Susan Weinschenk, Ph.D. v mediálních kruzích známá jako „Brain Lady“, je významnou konzultantkou a poradkyní pro velké značky a reklamní agentury v oblasti zpracování dat a informací lidským mozkem.

Říká se, že lidé jsou automaticky přitahováni k video obsahu, protože:

1.  rozumíme lidské řeči mnohem více než ostatním druhům sdílení informací

2. jsme „naprogramování“ sledovat tváře – náš mozek vidí lidskou tvář jako místo, z které lze vyčíst nejvíce informací

3. emoce jsou nakažlivé a přenosné – ve chvíli, kdy vidíme emoce ve videu, máme naléhavé nutkání na ně reagovat

4. pohyb přináší pozornost – lidský mozek je naprogramován sledovat pohyb a pohyblivé obrazy

Za pozornost rozhodně stojí také fakt, že více a více obsahu je konzumováno prostřednictvím mobilních zařízení. Podle Pew Research, přes dvě třetiny Američanů nyní vlastní smartphone (a 90 % vlastní mobilní telefon).

A na mobilních zařízeních se jeví jako obzvláště úspěšný právě video obsah. Na mobilních zařízeních je video mnohem snadněji konzumovatelné a pracuje se s ním lépe než s obrázky nebo textem.

Přes 50% videí je dnes shlédnuto na smartphonech a toto číslo neustále stoupá. Větší hráči na trhu tento trend samozřejmě vnímají a neváhají do video marketingu investovat.

Video a prodej 

V email marketingu je video obzvláště oblíbené, protože dokáže udělat doslova divy s proklikovostí a konverzemi.

  • Open Rates: (počet otevření emailů) Průzkum od společnsoti Experian poukazuje, že open rate vzrostla ze 7% na 13%  pokud je v předmětu emailu uvedeno slovíčko video.
  • Click Through Rates: (počet prokliků z emailu) Podle studie z Marketo a Clearfit, používání videa v emailových zprávách podstatně zvyšuje míru proklikovosti. Emailové zprávy obsahující pobídku na shlédnutí videa (klikněte zde pro shlédnutí videa) mají větší proklikovost až o 53%.
  • Conversion Rates: (konverze) Navíc, průzkum spol. MediaPost ukazuje, že emaily obsahující video konvertují čtenáře v zákazníky o 12-21% lépe než emaily bez videa.

Podle  Online Publishers Association, 80% uživatelů internetu si vybaví, že shlédli video v posledních 30-ti dnech. A navíc:

  • 26% lidí následně hledá více informací zmíněných ve videu
  • 22% lidí navštíví webové stránky zobrazené ve videu
  • 15% lidí navštíví společnost prezentovanou ve videu
  • 12% lidí si zakoupí produkt představený ve videu

Využití video marketingu prokazatelně zvyšuje úspěšnost prodeje a chytří podnikatelé jsou si toho vědomi a využívají tento silný nástroj ve svůj prospěch už dnes.

Co říkají o video marketingu průzkumy?

Způsob, jakým lidé dnes nakupují se dramaticky změnil. Proč? Dnes je velmi snadné udělat si průzkum nabídek, cen a konkurence a to téměř bez jakýchkoli nákladů. (Heuréku, Seznam nebo Google znáte, že?)

A právě proto jsme poprvé v historii svědky toho, že více a více nákupních rozhodnutí se dělá v tzv. „Nulovém momentě pravdy“. Takto označujeme okamžik, kdy spotřebitel má nějakou potřebu nebo otázku, kterou chce vyřešit online. Zero Moment of Truth (ZMOT)

Co tedy ovlivňuje toto rozhodnutí? Co a proč lidé nakupují?

To slovo je důvěra. A čemu spotřebitelé důvěřují? Hlavně a především, důvěřují vlastní očím. Sami jste jistě kolikrát slyšeli nějakou informaci a řekli jste si, to musím vidět na vlastní oči, až poté uvěřím/koupím/rozhodnu/udělám…

Zákazníci věří videu mnohem více než obrázkům, mnohem více než textu, mnohem více než audiu, mnohem více než čemukoli, kromě přímé komunikace tváří v tvář.

„Vidět to“, sice neznamená „zažít to“, nebo „být tam“, ale je to velmi, velmi blízko.

Lidé nechtějí číst, že produkt funguje tak a tak. Chtějí ho vidět v praxi a slyšet názor od ostatních, kteří ho používají. Není to tak i vašem případě?

Lidí touží podívat se na video z nějaké události a udělat si vlastní názor a poté tento názor sdílet (případně se samotným videem). Protože vidět znamená věřit.

Lidé nakupují na základě emocí a pak se snaží ospravedlnit své jednání pomocí logiky.) I když si to ne všichni chtějí přiznat.

Video působí na naše emoce mnohem silněji než samotné obrázky nebo text. V rukou zkušeného marketéra je video mnohem více efektivní a silnější nástroj propagace než jakýkoli jiný.

Pár slov na konec…

Lidé na internetu tráví stále více času sledováním videa, obzvláště na smartphonech a důvtipní podnikatelé to vědí, investují do video marketingu, aby tuto poptávku uspokojili.

Blogeři, weby, e-shopy a obecně podnikatelé, kteří se snaží konkurovat video obsahu pouze textem a obrázky, budou čelit větším a větším obtížím, aby udrželi pozornost svých čtenářů.

Autor příspěvku: aurin

Nadšenec do internetového podnikání, díky němuž může každý pracovat na vlastních snech, aby se dříve nebo později staly skutečností.

Napsat komentář